İlginç Veriler: Son Bitcoin Düşüşünün Ardında Balinalar mı Var?

Son hafta Bitcoin için iniş çıkışlarla dolu bir rollercoaster gibiydi. Dünyanın önde gelen kripto parası 73.000 doların üzerine çıkarken, balinalardaki önemli bir faaliyet değişikliği fiyat düşüşüne yol açtı ve kripto piyasasında belirsizlik yarattı.

Bitcoin balinaları yüklü BTC çekiyor

Geçtiğimiz hafta Bitcoin için inişli çıkışlı bir yolculuk oldu. Dünyanın önde gelen kripto para birimi 73.000 doları aşarken, balina faaliyetlerindeki önemli bir değişiklik fiyat çöküşünü tetikledi. Böylecekripto piyasasına belirsizlik dalgaları gönderdi. Kripto analisti Ali Martinez’e göre, büyük miktarlarda BTC tutan varlıklar olan Bitcoin balinaları, geçen hafta borsalardan şaşırtıcı bir şekilde 21.401 BTC çekerek fiyat yükselişinden kazanç elde etti.

Özellikle 14 Mart Perşembe günü 752 milyon dolar değerindeki BTC’nin (Into The Block verileri) tek günde rekor bir şekilde çekilmesiyle belirginleşen bu göç, bir dönüm noktası oldu. Toplu coin çekimi, Perşembe günü beklenenden daha sıcak bir Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporunun açıklanmasıyla aynı zamana denk geldi. Böylecedüşüşü daha da hızlandırdı. 15 Mart Cuma gününe kadar Bitcoin %7’nin üzerinde düşüş göstererek tüm kripto pazarını düşüş eğilimine sürükledi.

Balinaların etkisi göz ardı edilemez

Bu olay, balina aktivitesinin değişken kripto para piyasası üzerindeki sürekli etkisinin altını çiziyor. Önemli miktarda BTC’nin borsalardan aniden çekilmesi arz şoku yaratarak likiditeyi etkiliyor ve potansiyel olarak fiyatları aşağı çekiyor. Ancak, umut veren bir şey de var. Bitcoin ticaretinin 64.909,21 dolardan (17 Mart itibarıyla haftanın en yüksek seviyesinden %6,28 düşüşle) gerçekleşmesiyle fiyat düşüşü devam ederken, ağda her biri 1.000 BTC’den fazla tutan 13 yeni balinanın ortaya çıktığı görüldü. Bu akış uzun vadeli bir istikrar sağlayabilir.

Son piyasa düzeltmesi aynı zamanda mevcut Bitcoin fiyat yükselişinin sürdürülebilirliği hakkında soruları da gündeme getiriyor. BTC geçen ay hala %25’in üzerinde kazanç elde ederken, fiyat düşüşünün tetiklediği büyük tasfiyeler piyasa duyarlılığının kırılganlığını vurguluyor. İleriye baktığımızda, Bitcoin’in gelecekteki gidişatını çeşitli faktörler belirleyecek. Daha geniş ekonomik ortam, düzenleyici kararlar ve tabii ki balina faaliyetleri çok önemli bir rol oynayacak.

Sonuç olarak balinaların kitlesel geri çekilmesi, fiyat çöküşünü tetikledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bunların piyasa volatilitesi üzerindeki etkisini gösterdi. Diğer yandan büyük miktarda BTC’nin borsalardan aniden çekilmesi likiditeyi azalttı ve fiyat düşüşüne katkı sağladı. Kısa vadeli fiyat düşüşü endişe verici olsa da, yeni balina akını kurumsal ve yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x